Rusya ve Kazakistan’da sel: Ural Nehri’nde su seviyesi 12 metreye dayandı

Rusya ve Kazakistan’da karların erimesi sonucu meydana gelen taşkınlar etkisini sürdürüyor. Rusya’daki Orenburg kentindeki Ural Nehri’ndeki su seviyesinin 11,83 metreye yükseldiği açıklandı. Bölgedeki pek çok büyük nehir de kar erimesi sonucu taştı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Orenburg’daki yetkililer, dün yaptıkları açıklamayla, hızla yükselen sel suları sebebiyle bölgede yaşayan kişiler için ‘derhal tahliye’ çağrısında bulundu. Orenburg Valisi Denis Pasler, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Durum halen zorlayıcı. Bazı bölgelerde sel en yüksek seviyesine henüz ulaşmadı” dedi.

TOBOL’DA SU SEVİYESİ 11 METREYE ULAŞABİLİR

Rusya’nın Kurgan bölgesi de yükselen sulardan olumsuz etkilendi. Vali Vadim Shumkov da Telegram’dan yaptığı açıklamada, sel sularının bölgenin merkezine yakın Baraba’ya doğru yaklaştığı bilgisini verdi. Kurgan’da da halka tahliye çağrısında bulunuldu. Shumkov, ilerleyen birkaç gün içinde su taşkınının Kurgan’a ulaşabileceğini, kentten geçen Tobol Nehri’ndeki su seviyesinin 9 ila 11 metreye ulaşabileceğini bildirdi.

KAZKİSTAN’DA YAKLAŞIK 100 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kazakistan’da da karların erimesi sonucu meydana gelen taşkınlardan etkilenen bölgelerden 100 bine yakın kişi tahliye edildi. Yoğun yağışlı geçen kış sonrası eriyen kar suyunun taşkınlara yol açması sonucu ülkenin 10 eyaletinde 3 binden fazla ev su altında kaldı, kara yolları ve köprüler başta olmak üzere ulaşım altyapısı da hasar gördü.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, sel nedeniyle ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde barajlar doldu. Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede sel bölgelerinden bugüne kadar 99 bin 920 kişi tahliye edildi. Halihazırda bu kişilerin 6 bin 566’sı geçici barınma merkezlerine yerleşirken 9 bin 15’i de evlerine döndü.

Su altında kalan kırsal bölgelerde, 98 bin 106 hayvan tahliye edilirken 8 binden fazla hayvan öldü. Ülkede gece gündüz süren tahliye ve selle mücadele çalışmalarında askerler de dahil 34 bin 272 personel görev yapıyor. Selden etkilenen bölgelere 1000 ton insani yardım ulaştırıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir