Çalındığı iddia edilmişti: Paylaşılan sorular AYT’de çıkmadı

AYT’ye 10 saat kala sınav sorusu olduğu iddiasıyla Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 soruyu paylaşan bir Telegram hesabı, soruları adaylara 3 bin TL’ye satmaya kalkışmıştı. Sınav bitince ÖSYM, YÖK ve eğitim uzmanları soruların sınavda çıkıp çıkmadığını inceledi. Bu içeriklerden sınavda tek bir soru bile çıkmadığı saptandı. İçişleri Bakanlığı Siber Suçlar Birimi, söz konusu hesap hakkında takip başlattı.

Sözcü’den Sultan Uçar‘ın aktardığına göre; sınavda, Telegram’da paylaşılanlar içinden tek bir soru bile çıkmadığı görüldü.

TIKLAYIN-YKS maratonunda ikinci oturumu tamamlandı; üçüncü oturumu 15;45’te yapılacak

İçişleri Bakanlığı Siber Suçlar Birimi’nin milyonlarca adayı huzursuz eden paylaşımı yaparak, soru satmaya kalkışan hesabı yakın takibe aldığı öğrenildi.

“AYK 2024 Sızdırılan Sorular” diye başlık açıp Telegram hesabında bir link yayımlanmıştı. Sınav soruları iddiasıyla soru paylaşan şahıslar, “Gençler tüm AYT sorularının soru ve cevaplarıyla birlikte sadece fiyatı 3 bin TL. Eğer sınavda başarı göstermek istiyorsan aşağıdaki linkten ulaş” diye çağrı yapmıştı.

Sorular ellerinde yoktu ama üniversite sınavı üzerinden gelir elde etme amaçlı manipülasyon yapıldığı saptandı. İddialar beklenildiği gibi saat 13:15 itibariyle aydınlatıldı.

Diğer taraftan sayısal tercih yapacak adaylar dahi özellikle matematik sorularının çok zor olmasından yakındı.

TIKLAYIN-Sosyal medya paylaşımları tartışma yarattı: YKS soruları çalındı mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir