Ali Koç’tan Aziz Yıldırım’a: Bu anlayışın kulübe dönmemesi için aday oldum

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, yeniden aday olmasıyla ilgili açıklama yaptı.

“Mali konuların dışında sportif konularda da önemli başarılar elde ettiğimizi düşünüyorum” diyen Koç, “Basketbol, voleybol kadın ve erkek takımlarımız ile tekerlekli sandalye basketbol takımlarımız 5’i Avrupa olmak üzere 28 kupayı müzemize getirmişlerdir. Müzesinde hem kadınlarda hem erkeklerde Avrupa basketbol şampiyonluğu kupası bulunan tek takım Fenerbahçe. Tüm olimpik branşlarda tarihi başarılar yakaladık” ifadelerini kullandı.

Yeni gelir olanakları oluşturduklarını söyleyen Koç, “Finansal durumumuzu daha sağlıklı ve yönetilebilir bir hale getirdik. Finansal disiplini kulübümüze yerleştirdik. Yeni gelir kalemleri yaratarak ekonomimize büyüttük. Her türlü mali sıkıntıya rağmen takım sporlarında ve olimpik branşlarda istikrarlı bir başarı grafiği yakaladık” dedi.

‘FUTBOLDA ARZU ETTİĞİMİZ BAŞARIYI YAKALAYAMADIK’

Futbolda istedikleri başarılara ulaşamadıklarını dile getiren Ali Koç, “Tabi futbolda arzu ettiğimiz başarıyı yakalayamadık ve ne yazık ki bütün bu anlattıklarımı perdelemektedir. İlk dönemimizde muhtelif sebeplerden kaynaklanan hatalarımız, yanlış tercihlerimiz oldu. Buna rağmen sistem tarafından giyotinden geçirilmeseydik şampiyonluğu ulaşma şansımız da vardı ama hep engellendik. Son 2 sezonda yapılan hatalardan arınmış, harcama limiti prangalarından kurtulmuş, doğru seçimler yapmış, transfer başarısı sağlamış, tarihinin en iyi kadrolarından birini kurmuş, tüm sistematik engellemelere rağmen şampiyonluğu son ana kadar kovalayan kadrolar oluşturulmuştur” diye konuştu.

‘BİZİ ENGELLEYENLER CAM TAVANI KIRMAMIZDAN KORKUYOR’

Fenerbahçe’nin engellendiğini söyleyen Koç, şöyle devam etti:

“Geçen sezon Türkiye Kupası’nı aldık. Bu sezon ise Türkiye tarihinde görülmemiş puan seviyesine ulaşmış, derbilerde üstünlük sağlamış ve tüm adaletsizliklere rağmen şampiyonluk şansını son maça taşımış bir kadro kurabildik. Bu sezon tarihi bir sezon olmuştur, inşallah sonu şampiyonlukla biter. Son 10 sene ve 5 seneye bakın puan olarak Fenerbahçe zirvededir. Ancak şampiyonluk yaşamayan tek kulüp Fenerbahçe’dir. Bir kere şampiyon olup cam tavanı kırdığımızda şampiyonluklar arka arkaya gelecektir. Bizi engelleyenlerin de en büyük korkusu budur.”

‘AZİZ YILDIRIM KULÜBÜ KENDİ MALI GİBİ GÖRÜYOR’

Daha önce aday olmayacağını söylediğini hatırlatan Ali Koç, “Birkaç kez bu kongrede aday olmayı düşünmediğimi paylaştım. Sebeplerini açıklayayım bu karar değişikliğinin. Kulübümüzü aldığımız noktadan şimdi haline getirmek canla başla mücadele ettik ve iyi bir noktaya geldik. Başkan adayı olmamamın ana nedenlerinden biri başladığımız bu dönüşümü tamamlayarak mali ve sportif açıdan Fenerbahçe’yi hedeflediğimiz noktaya getirmektir” dedi.

İsim vermeden adaylığını açıklayan Aziz Yıldırım’ı eleştiren Koç, “2018’de Fenerbahçe’yi bulunduğu durumdan ve kulübü kendi malı gibi gören bir yönetim anlayışından kurtarmak üzere yola çıkmıştık. Bu yönetim anlayışının kulübümüze yeniden dönmemesi için bugün aday olarak sizlerin karşısındayım. O günlere dönemeyiz. Her bir mevcut ve gelecek geliri temlikli, Avrupa’nın mali açıdan en sıkıntılı ve riskli kulübü noktasından aldığımız Fenerbahçe’yi finansal açıdan sürdürülebilir bir hale getirdik” ifadelerini kullandı.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir